• Хотинські вісті

Батько у відпустці для догляду за дитиною

Updated: Nov 11, 2021

Не «чоловіча» справа

На фото: сім‘я Абрахманових з дітьми Всеволодом, Веремієм, Амелією та племінником Арсенієм.

У нашому суспільстві здавна закріпився стереотипний погляд на право батька брати відпустку для догляду за дитиною. На це вплинули cоціальне становище, фінансова спроможність і найбільше – уявлення самих українців про розподіл функцій між матір’ю і батьком.

Прийнято за норму, що жінка, коли народжує дитину, присвячує увесь всій час її вихованню та побутовим справам. А чоловік мусить забезпечувати родину і працювати. Таким чином, із одного боку, дискримінована жінка як особистість, яка не має можливості на саморозвиток чи кар’єрне зростання. А з іншого – дискримінований чоловік, бо він позбавлений повноцінного батьківства.


Заступниця начальника управління соціального захисту населення Дністровської райдержадміністрації (м. Хотин), начальниця відділу Наталія Цвентарна поінформувала:

«Згідно із законодавством в Україні у відпустку з догляду за дитиною може піти як жінка, так і чоловік. Така відпустка батькові дитини, який доглядає за малюком, раніше надавалася тільки на підставі довідки з місця роботи або навчання матері.


Однак 15 квітня 2021 року Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною». Ним запроваджено новий вид відпустки – одноразова відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, що оплачується коштом роботодавця. Така відпустка надаватиметься комусь одному: чоловіку, дружина якого народила дитину; батькові немовляти, якщо він не одружений з її матір’ю, але проживає спільно; бабусі або дідусю, або іншому повнолітньому родичеві малюка, який фактично доглядає за ним.


Законом також визначено відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як рівне право кожного з батьків», – пояснила Наталія Цвентарна.


Також вона додала, що у колишньому Хотинському районі (що нині входить до Дністровського) зареєстровані випадки, коли батько перебуває у відпустці з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, хоча це відбувається нечасто.

Цей новий закон покликаний забезпечити рівні можливості для чоловіка й жінки у питанні поєднання роботи із сімейними обов’язками.


Зокрема, усунено законодавчі прогалини, що обмежують право батька на відпустку для догляду за дитиною. Про це йдеться на офіційному сайті Президента.

Цей закон сприятиме посиленню ролі батька у вихованні дітей та розвитку відповідального батьківства в Україні.


Лише 20% чоловіків в Україні хотіли б взяти відпустку з догляду за дитиною

Опитування «Роль чоловіків у догляді та піклуванні за дітьми» проведене у 2020 році Дослідницькою компанією Info Sapiens для UNFPA Україна в рамках програми «ЄС за гендерну рівність: разом проти гендерних стереотипів та гендернозумовленого насильства», що фінансується Європейським Союзом та реалізується спільно структурою «ООН Жінки» та UNFPA показало, що 65% українців (серед них – 71% жінок і 59% чоловіків) знають про те, що батько має право взяти відпустку з догляду за дітьми.


Але при цьому 18% опитаних (16% жінок і 20% чоловіків) негативно до цього ставляться, аргументуючи відповідь тим, що це – обов’язок жінки, а чоловік має утримувати родину.

При цьому 20% чоловіків хотіли б узяти відпустку з догляду за дитиною хоча б на якийсь час. Та все ж більшість із них не розглядають таку можливість навіть за умови економічної вигоди, і пояснюють це тим, що догляд за дітьми – лише жіночий обов’язок і неприпустимо, щоб жінка утримувала сім’ю.


А також чимало батьків вважають, що з них не вийде добрий доглядальник, це зіпсує стосунки в сім’ї, це – соромно, викличе негативне ставлення або недостатню підтримку з боку роботодавця.


Кореспондентка «Хотинських вістей» поспілкувалася із сім’єю із Хотина, яка планує «оформити» тата у декрет. І поцікавилася, як у батьків виникло таке бажання, як вони розподіляють обов‘язки у родині, як тато дає раду трьом діткам самостійно.


«У нашій сім’ї немає таких понять, як «жіноча» і «чоловіча» робота»

Наталія і Олег Абрахманові виховують трьох діток: найстаршому синочку 7 років, донечці – 4, а найменшенькому – один рік. Різниця між кожною наступною дитиною – 3 роки. Наталя загалом провела у відпустці для догляду за дитиною 7 років. Вона розповіла, що виходила на роботу після першого декрету, але пропрацювала лише тиждень. Тоді її не влаштували умови праці.


Нині у жінки з’явилася можливість вийти на роботу, а чоловік підтримав і навіть наполіг, що їй час реалізувати себе не лише як матір, але й у кар’єрі. Адже нове оточення, можливість спілкуватися з колегами – це ті речі, яких часто бракує у декреті. Тому подружжя вирішило, що далі відпустку для догляду за дитиною братиме батько.

Олег розповів, що для нього це не складно, адже із самого народження усіх діток він завжди поруч з ними і дружиною (і на пологах був присутній).

– Для мене одне задоволення піклуватися про своїх дітей, – ділиться чоловік. – Дружина спокійно їх залишає зі мною, адже знає, що можу і погодувати, і переодягнути, і покупати, залюбки гуляю з ними.

Наталя додає: «У нашій сім’ї немає таких понять, як «жіноча» і «чоловіча» робота. Усі обов’язки розподіляємо між собою».


Відповідальне батьківство – коли жінка і чоловік беруть спільну відповідальність, домовляються про обов’язки з догляду за дитиною

У нашому суспільстві побутує думка, що «декрет» – це «не «чоловіча» справа, бо деякі татусі лінуються, не виявляють бажання виховувати дітей і брати на себе відповідальність за них. Буває «пропадають» на роботі, аби уникнути домашніх справ і не доглядають малечу. У свою чергу жінки не делегують обов’язки і «тягнуть» увесь побут на собі, забуваючи про свої інтереси.


Олег Абрахманов вважає, що чоловікам важливо реалізувати себе у ролі батька, а відпустка для догляду за дитиною – це чудова нагода.

– Якщо у родині обов’язки розділяються так, щоб кожному було в задоволення їх виконувати, то і «декрет» потрібно брати і мамі, і батькові, – ділиться Олег. – Аби насолодитися батьківством, і знову ж таки, щоб кожен відчував себе щасливим.
Коли я працював, і цілими днями був на роботі – бачив, як діти сумують за мною. Завжди не вистачало часу награтися з ними, достатньо погуляти на свіжому повітрі чи покататися на велосипедах. У «декретній» відпустці, сподіваюсь, на це буде більше часу, що піде усім нам на користь, – каже батько.

Зараз Наталя проходить стажування на новій роботі, а коли вже її приймуть на постійній основі, тоді й «оформлять» у декрет Олега.


Матеріал створено в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром Волині та за підтримки Української медійної програми, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews.

25 views0 comments