Як учаснику АТО отримати земельну ділянку

23.11.2015 13:21

 

Нещодавно у приміщенні відділу Держгеокадастру у Хотинському районі проводив прийом громадян в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру Чернівецької області В. В. Чувпило.

Основне питання, яке турбує жителів нашого району – це надання земельних ділянок учасникам АТО. З цього приводу зверталися Крутеньківський сільський голова В. М. Стрижиборода, жителі сіл Данківці та Ставчани. Їм роз’яснено порядок виділення земельних ділянок учасникам АТО. Публікуємо основні його тези.

Чим регламентується

Відповідно до ст. 12 п. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»  учасникам бойових дій надаються, серед інших,  такі пільги: першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному ст. 118 Земельного кодексу України, за умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність ділянки та надав відповідний документ, що посвідчує його участь в антитерористичній операції (посвідчення, довідка, наказ тощо).

Цільове призначення та норми безоплатної приватизації

Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених ст. 121 Земельного кодексу, а саме у таких розмірах:

для ведення садівництва – не більше 0,12 га;

для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га;

для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, у містах – не більше 0,10 га;

для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,1 га.

Процедура виділення ділянок

Зацікавлені в одержанні ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування, який передає такі ділянки у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 кодексу. У клопотанні слід зазначити цільове призначення земельного наділу та його орієнтовні розміри. До цього треба додати графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування ділянки.

Клопотання розглядається у місячний строк і дається дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивована відмова у його наданні.

Проект землеустрою розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є  виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України, а у разі розташування земельної ділянки у межах населеного пункту або ділянки за його межами, на якій планується розташування об’єкта будівництва, – із структурними підрозділами райдержадміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Після погодження проекту землеустрою громадянину необхідно звернутися до державного кадастрового реєстратора за місцем розташування наділу із заявою про проведення держреєстрації земельної ділянки та надання витягу про ділянку з Держземкадастру.

Відповідний орган виконавчої влади або місцевого самоврядування, який передає ділянки у власність, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою (а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом — після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження такого проекту та надання ділянки у власність.

Право власності на земельну ділянку виникає з моменту держреєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Хто передає ділянки у власність

Згідно із ч. 1 ст. 122 кодексу сільські, міські ради передають ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Відповідно до ч. 4 цієї ж статті центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи передають ділянки сільгосппризначення державної власності (крім випадків, визначених ч. 8 цієї статті), у власність або у користування для всіх потреб.

Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільгосппризначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб у межах області.

Термін та вартість процедур із виділення ділянок

Подання клопотання військовослужбовця про надання дозволу на розробку землевпорядної документації до відповідного органу виконавчої влади – безплатно.

Прийняття рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою – до 30 днів (безплатно).

Розробка землевпорядної документації – не більше 6 місяців (вартість визначається договором).

Погодження землевпорядної документації – до 10 робочих днів (безплатно).

Реєстрація земельної ділянки в Держземкадастрі – до 14 робочих днів (безплатно).

Рішення про затвердження землевпорядної документації та передачі ділянки у власність – максимально стислі строки (безплатно).

Реєстрація права власності на земельну ділянку в Укрдержреєстрі – 14 робочих днів (вартує 119 грн держмито та 120 грн за витяг із Держреєстру прав.

Олена Юрковська,

головний спеціаліст-юрисконсульт відділу Держгеокадастру у Хотинському районі.