Субсидії: чи потрібно вносити обов’язкову плату?

04.02.2016 11:57

Читачі звертаються із запитанням:

– Чи потрібно вносити обов’язкову плату?

Відповідає начальник управління праці та соцзахисту Г. М. Павлюк.
– Це питання непокоїть найбільше. Обов’язкова плата є лише розрахунковою величиною для розуміння того, скільки людина (споживачі, які проживають у будинку/квартирі) могли б сплатити за спожиту послугу самостійно без сторонньої допомоги.
Для того, щоб розрахувати розмір оплати за отриману послугу із газопостачання за місяць, потрібно:
- зняти показники лічильника газу і розрахувати самостійно необхідну суму, яку слід було б платити, якби не було субсидії;
- врахувати, що держава проплачує повний розмір субсидії самостійно без жодних передумов (звертаємо увагу: саме розмір субсидії, а не соціальну норму, обов’язкову плату чи щось інше).
Розглянемо типові випадки:
а) використано газу менше, ніж на суму обов’язкової плати – платити потрібно лише в тому випадку, якщо економії за попередні періоди недостатньо (доплатити різницю). Перерахована ж субсидія буде зарахована в оплату на наступний місяць як економія.
б) використано газу більше, ніж на суму обов’язкової плати – у такому випадку потрібно вносити кошти, якщо економії за попередні періоди недостатньо для оплати суми обов’язкової плати, а також усю ту суму, яку не може відшкодувати субсидія, якщо газу використано більше соціальної норми.
Отже, якщо людина економить, то вона може, у принципі, взагалі нічого не платити за газ: кошти покриватиме субсидія.
Звичайно, це можливо лише при ощадливому споживанні енергоресурсів. Зекономлені гроші акумулюють на рахунку споживача послуги у газопостачальній організації, і вони можуть бути використані для оплати за газ пізніше, у тому числі влітку.