Мінімальна зарплата: в яку суму уклалися б краяни?

09.11.2016 13:50

Нині понад 40% працюючих українців виживають на мінімальний заробіток. Поки що він становить 1450 гривень. На 2017 рік, за обіцянками високопосадовців, "мінімалку" планують підвищити вдвічі. Одні на це чекають з радістю, інші з острахом...


«Хотинські вісті» вирішили поцікавитися в краян, яким, на їхню думку, має бути розмір мінімальної зарплати.
Лілія Озарчук, багатодітна матір:
– Розмір нинішньої «мінімалки» сміховинний, і що найприкріше, у більшості людей місячний заробіток не набагато вищий. Якби нам із чоловіком довелося працювати за такі гроші, то на зароблені удвох три тисячі свою сім’ю ми б утримати не змогли. Поміркуйте лише: двоє дорослих, четверо школярів і старший син-студент, за навчання котрого потрібно платити. Щоб придбати чотири пари теплого взуття і курточки на зиму для менших діток, мені необхідно щонайменше 6 тисяч гривень. Про повноцінне харчування й оплату комуналки годі й говорити. Навіть за умови економії за рахунок вирощування власної городини і зведення всіх витрат до придбання найнеобхіднішого, двом працюючим батькам необхідно отримувати хоча б по 4–5 тисяч.  Але де такий є? Тому й доводиться жертвувати сімейним затишком, спілкуванням з дітьми і їхати на заробітки.
Василь Голодняк, держслужбовець:
– Суть не в тому, щоб отримувати більше, а щоб ціни на товари і послуги відповідали нашому рівню заробітку, і давали б змогу, хай і без розкошів, забезпечити свої родини. До прикладу, на початку 90-их наші батьки жили відносно скромно, однак на заробітну плату вони могли в середньому купити від 1000 до 1100 паляниць хліба. Нині ж на мінімальну – лише 180. Якщо виходити з цих обрахунків, за теперішніх цін ми мали б отримувати 7–8 тисяч гривень.
Олександр Брус, приватний підприємець:
– Зарплата – це основний чинник, який повинен мотивувати людину до виконання своїх професійних обов'язків якнайкраще. І нині кожен з нас має отримувати хоча б 5 тисяч. Це щонайменше. Зрештою, зважаючи на тарифи і ціни, це не є найліпший варіант. Однак, відштовхуємося від реалій – у Хотині і така сума заробітку поки що – захмарна мрія.
Тетяна Солодка, лікар:
– Як може людина, отримуючи таку мізерію, вижити в умовах сьогодення? Життя дорожчає, а заробіток навпаки – урізають. І ті, кого ще не вимела мітла скорочень, змушені задовольнятися тим, що отримують. Якщо мінімалку й справді підвищать до 3200, цієї суми навряд чи вистачить на все необхідне, але вже краще, ніж маємо тепер. Щоправда, де гарантії, що ціни залишаться на цьому ж рівні?
Юлія Мельницька, банківський працівник:
– На мою думку, 8–10 тисяч гривень. Щоб забезпечити, принаймні, дитині повноцінне харчування, мати змогу оплатити житло, шкільні витрати, придбати необхідні речі і хоча б раз на тиждень дозволити похід на морозиво чи піцу.
 Віталій Володимирович, перевізник:
– Охоче погодився б на «мінімальну» депутатську. «Бідні» народні обранці вважають, що їхня зарплатня – необхідний для них мінімум. Чим ми гірші?
                                                        * * *
Як повідомляє національний антикорупційний портал «АНТИКОР», 80% українців живуть за межею бідності, тобто мають грошове забезпечення менше норм, встановлених ООН та міжнародними стандартами.
У світі межа бідності встановлена на рівні 5 доларів на день. В Україні ж, згідно із законодавством, прожитковий мінімум – 1,8 долара в день, тобто у майже 3 рази менше.
За міжнародними нормами людина опиняється за межею бідності, коли розпоряджається на місяць сумою менше 150 доларів (враховуючи витрати не тільки на харчування, а й на комунальні платежі, проїзд тощо). В Україні офіційний прожитковий мінімум – 1399 (з грудня – 1544) грн. Відповідно до нинішнього офіційного курсу НБУ це 55 (60) доларів.
До речі, щоб українці вкладалися у «стандартні» 5 доларів на день, мінімальна зарплата мала б становити приблизно 3850 гривень.
Світлана Гнатишина.